Fransa Oturum İzni Başvurusu

Fransa oturum izni almak biraz kafa karıştırıcı olsa da tüm vize işlemleri ve oturum izin başvurularınızın rahat bir süreçte ilerlemesi için, profesyonel danışmanlarımızla iletişim kurarak, başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Fransa oturum izni başvurusu için, uzun süreli D tipi vizelerle başvuru yapılır. Bunun için 90 günden fazla kalma planı yapılması gerekir. Çalışmak, eğitim görmek ya da evlilik amaçlarıyla Fransa’ya gelmek isteyen Türk vatandaşları, Fransa Göç ve Entegrasyon İdaresi’ne başvuru yapmalıdır.

Türkiye’deki vize işlemlerinin onaylanmasının ardından, Fransa’ya gelindiğinde ilk olarak Entegrasyon İdaresi’ne başvurarak, oturum izni için kayıt açtırmanız gerekir.

Fransa Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Fransa oturma izni kaç günde çıkar; ortalama 30 gün içinde çıkar. Türkiye’den tüm vize onayının alınması itibariyle Fransa’ya gelişten itibaren, 2 ay içinde oturum izni için başvuru yapılır. Oturum izinleri genellikle 1 yıl süreyle verilir.

Fransa Süresiz Oturum İzni Şartları

Fransa’da süresiz oturum izni almak da mümkündür. Bunun için Fransa süresiz oturum izni şartları yerine getirilmelidir.

  • Uzun süreli D tipi vizesi bulunan kişi, uzun süreli oturum izni alabilir.
  • Oturum izni formu Fransızca doldurulmalıdır.
  • Fransızca dil bilgisi yeterliliği sertifikası sunulmalıdır.
  • Sağlık kontrolünden geçilmeli ve harç bedelleri ödenmelidir.

İkamet kartı talep edildiği durumlarda, oturum izni için İdari Bölge Ofisi’ne başvuru yapılması gerekir. Oturum izni başvurusu yapıp onaylanan kişiler, oturum izinleri bitmeden 2 ay öncesi baz alınarak, belgelerini yerel idari bölgeye teslim eder. Eğer süre uzatılacaksa, başvuru yapılmalı ve oturum izni belgeleri ve ispatları yeniden gerçekleştirilmelidir.

Eğer oturum izni nedeni değişikliğe uğramışsa, bunun nedenleri, yenileme başvurusunda belirtilmelidir. Vize süresinin bitmesine rağmen Fransa’da kalan başvuru sahipleri, cezai işlem ve adli sicil kaydına işlem yapılmasına neden olur. Bu ceza ise, daha sonra yapılabilecek başvuru işlemlerinde, red cevabının gelmesi için yeterlidir.

Fransa Oturum İzni Gerekli Evraklar

Fransa oturum izni alındığında; 1 yıl ikamet izni verilir ve 5 yıl içinde uzatma yapıldığında Fransa vatandaşlığına geçme hakkı da doğar. Fransa oturum izni gerekli evraklar; vize için standart belgelerin dışındaki belgelerin tamamlanmasıyla oluşturulur.

Pasaport, ulusal kimlik, doğum belgesi, adli sicil kaydı, pasaport için biyometrik fotoğraf, Avrupa sağlık sigortası, niyet mektubu, Fransa’da mesleki faaliyetlerde bulunmama yükümlülüğü, Fransa’da oturulacak ikametgâh adresi belgesi, finansal anlamda geçinilebilecek bir meblağın bulunduğu teyit belgesi hazırlanmalıdır.

Menü
Acil Vize